Kwiecień upłynął nam pod znakiem zbliżających się Świąt Wielkanocnych, w związku z czym zwolniliśmy nieco tempa w organizowaniu kołowych wydarzeń.

Na dobry początek miesiąca spotkaliśmy się na pierwszym w tym semestrze wieczorze filmowym, podczas którego wspólnie obejrzeliśmy „Grę Tajemnic”. Film opowiada historię znanego brytyjskiego matematyka Alana Turinga, który zasłynął z tego, że udało mu się złamać szyfr jednej z najbardziej znanych maszyn kryptograficznych – Enigmy. Po seansie zastanawialiśmy się wspólnie nad udziałem polskich kryptologów w tym osiągnięciu, które zmieniło bieg historii II Wojny Światowej.

W dniach 5 – 7 kwietnia Członkowie naszego Koła wzięli udział w VIII Krakowskiej Konferencji Matematyki Finansowej organizowanej przez Koło Naukowe Modelowania Finansowego AGH. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wielu wykładów związanych z zastosowaniami matematyki w finansach i bankowości prowadzonych przez pracowników znanych i rozpoznawanych firm. Program obejmował również uczestnictwo w warsztatach tematycznych związanych m.in. z programowaniem w R, Pythonie oraz pracy w Excelu. Ostatniego dnia konferencji odbył się konkurs referatów studenckich, w którym wziął udział należący do naszego Koła Damian Jelito. Swoją prezentacją pod tytułem „Nowy test normalności i jego zastosowania finansowe” zdobył pierwsze miejsce. Gratulujemy!