Tak już jest, że grudzień na ogół kojarzy nam się z radosną, świąteczną atmosferą. Nie inaczej jest w naszym Kole, choć ten wyjątkowy czas obfituje u nas także w naukę i przekazywanie merytorycznych treści.

Niewątpliwie najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem końcówki roku jest u nas konferencja naukowa Akademia Przyszłego Finansisty, która miała właśnie swoją XVI edycję, wyjątkową z dwóch powodów. Po pierwsze, rozpoczęła się ona w Mikołajki, co było świetnym pretekstem do włożenia świątecznych strojów i tym samym wprowadzenia uśmiechu na twarze wszystkich uczestników. Po drugie, zorganizowana została tym razem wspólnie z zaprzyjaźnionym KNMF-em, to jest Kołem Naukowym Modelowania Finansowego z Akademii Górniczo – Hutniczej. Jak zwykle nasz weekend rozpoczęliśmy ogromem prezentacji członków obu Kół oraz pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przedstawiona została niezwykle szeroka gama tematów, od typowych zagadnień z dziedziny matematyki finansowej przez największe przekręty w historii aż po mechanikę kwantową. Kiedy przyszedł czas na odpoczynek, również było w czym wybierać: część uczestników spędziła relaksujące popołudnie w termach, niektórzy zdecydowali się na zwiedzanie zamku oraz elektrowni w Niedzicy, pozostali zaś toczyli rozgrywki w planszówki. Najwytrwalsi uczestnicy konferencji w niedzielę w wielkim stylu zdobyli jeszcze Piaskowy Wierch.

Wyjazd został dofinansowany przez Radę Kół Naukowych UJ, Instytut Matematyki UJ, Wydział Matematyki i Informatyki UJ oraz Fundację Studentów i Absolwentów UJ “Bratniak”.

11 grudnia odbyła się druga i ostatnia część kursu SQL. Podstawy tego języka przyswoiliśmy już podczas poprzedniego spotkania, dlatego tym razem zajęliśmy się bardziej rozbudowanymi zapytaniami czy na przykład łączeniem tabel. Dziękujemy Honorowemu Członkowi Koła Michałowi Jureczce za przeprowadzenie szkolenia.

Wkrótce przed świąteczno – noworoczną przerwą miało miejsce pierwsze w tym roku akademickim wydarzenie z cyklu English Discussion Club, zorganizowane przez naszego Prezesa – Adama Choinę. Tematem spotkania był „Negative interest rate”. Omówiliśmy historyczne przyczyny i formy ujemnych stóp procentowych, ich rolę przy kryzysie z 2008 roku oraz potencjalne skutki dla gospodarki.

W grudniu mieliśmy też okazję wziąć udział w wydarzeniach zewnętrznych odbywających się na naszym Wydziale. Koło Matematyków Studentów UJ  zorganizowało Mikołajkowy Turniej Szachowy, w którym nasz Prezes Adam Choina zajął I miejsce – gorąco gratulujemy Zwycięzcy! Ponadto w ostatnim tygodniu przed świętami odbył się coroczny Wydziałowy Koncert Zimowy oraz Wigilia, po których wspólnie świętowaliśmy w siedzibie Koła. Udział w tych wydarzeniach pozwolił nam odpocząć od nauki i wprawił nas w świąteczną atmosferę.